Az energetikai tanúsítvány tartalma
besorolások, minősítés, számítások

Osztályok
Helyszíni szemle
Javaslatok

Épületek energetikai osztályai

A+++ -0 %
A++ 0–50 %
A+ 51–90 %
A 91–100 %
B 101–130 %
C 131–160 %
D 161–200 %
E 201–250 %
F 251–310 %
G 311-390 %
H 390-500 %
I 501 < %

A mellékelt táblázatban a jelenleg használatos besorolási osztályok láthatóak. A minősítés alapja követelményszinthez viszonyított százalékos eltérés - a jobb oldali oszlopban ez látható. A referencia érték az A kategóriához van rögzítve, új épület építése esetén ez a kötelezően elérendő besorolás, használt ingatlanok bármilyen energiaosztályt kaphatnak. A legmagasabb energetikai szintet az A+++ osztály képviseli, a leggyengébb az I jelű energetikai beosorlás. 2024 óta alkalmazzák mellékelt táblázatot, korábban dupla betűs jelölések voltak érvényben, ezek ma már nem használatosak.

Az energetikai tanúsítvány tartalma

Összefoglaló lap

Ezt az előlapot az OÉNY kormányzati portálja generálja, amikor a tanúsítványt beküldjük az adatbázisba. Ezen az oldalon megtalálható az ingatlan címe, helyrajzi száma, a megrendelő neve és lakcíme, a legfőbb kalkulációs mutatószámok a besorolással együtt, a javaslati rész kivonata, és a javaslat megvalósításával elérhető besorolás.

Energetikai számítás

A besorolás alapjául szolgáló számítási részben részletesen dokumentálva vannak a számítás alapjául szolgáló gépészeti és épületszerkezeti jellemzők. Itt megtalálhatók a lakásról felvett rétegrendek, nyílászárók, és minden más számítási alapadat, többek között a gépészeti rendszer paraméterei, fűtés, melegvíz-ellátás.

Hogy milyen besorolást kap az ingatlan, a tényezők két fő csoportjától függ: milyen a határoló szerkezetek hőszigetelő képessége - ezáltal mekkora a hőveszteség; illetve hogy ez a hőveszteség milyen energiaforrásból és mekkora hatásfokkal van pótolva. Az energetikai tanúsítványban tulajdonképp az energiafelhasználást számoljuk ki, majd ezt az alapterülettel elosztva egy négyzetméterre vonatkoztatjuk. A besorolás tehát független az ingatlan méretétől.

A tanúsítványban megtalálható energetikai osztályt a vizsgált rendeltetési egység összesített energetikai mutatójának és a viszonyítási alapnak a százalékban kifejezett arányával jellemezzük. Ennek az arányszámnak a százalékos értéke határozza meg az ingatlan betűjelzését, a számokat Ön is láthatja a fenti besorolási táblázatban. A számításokat kötelezően a 9/2023. (V. 25.) ÉKM rendelet szerint kell végeznie minden tanúsító mérnöknek.

Javaslati rész

A tanúsítvány készítője írásos javaslatot kell, hogy tegyen azokról a korszerűsítésekről, amelyeket a leginkább indokoltnak vél. A javaslatban tételesen felsorolásra kerül, hogy mely szerkezetek milyen beavatkozást igényelnek, és ezek nagyságrendileg mekkora beavatkozási munkával járnak. Külön tárgyaljuk az épületszerkezetek és a gépészeti rendszerek fejlesztési lehetőségeit. A megfogalmazott javaslatok semmilyen kötelezettséggel nem járnak. A javaslatok egyidejű megvalósítása esetén elérhető besorolás is itt szerepel, ami azt hivatott megmutatni, hogy milyen szintre lehet feljavítani a lakást/rendeltetési egységet az észszerűség, gazdaságosság keretei között.

A felmérés az energetikai tanúsítvány elkészítéséhez hőkamerával is lehetséges

Mit kell megtekinteni a szemle során?

Ha nem állnak rendelkezésre építészeti tervek (használt lakások esetében általában ez a helyzet), akkor fel kell mérni a rendeltetési egység alaprajzát, falait, födémeit, ablakait, stb. (minden hűlő felületét). Feljegyezzük az üzemelő gépészeti berendezések, kazánok, hőtermelők, légkondicionálók, légtechnikai gépek típusát és paramétereit. Ezek az adatok szolgálnak majd a számítás alapjául.

Kell-e a helyszíni szemle?

Igen, a szakmai álláspont szerint minden esetben kell helyszíni szemlét tartanunk, ez alól csak az jelent kivételt, ha az energetikai tanúsítvány új épületre készül, a használatbavételi bejelentés kötelező mellékleteként. Ebben az esetben a kiviteli tervek és a felelős műszaki vezető nyilatkozata alapján készül a számítási dokumentáció.

Hőkamerás vizsgálat

Általános esetben nincs szükség hőkamerás vizsgálatra az energetikai tanúsítvány elkészítéséhez. Az épületszerkezetek – kevés kivételtől eltekintve – e nélkül is azonosíthatóak. A hőkamerás méréseket általában hibafeltárásra alkalmazzák, és erre csak az év leghidegebb hónapjaiban van lehetőség. Kellően nagy hőmérséklet különbségre van szükség a külső-belső tér között, ugyanis csak ekkor válnak láthatóvá a hőáramok a kamera számára. Ha hőkamerás képek készítésére tart igényt, jelezze nekünk, és küldünk rá árajánlatot!

Hogyan javítható az energetikai besorolás?

Az alábbi fejlesztésekkel lehetőség van az energiahatékonyság - és egyben az energetikai besorolás – javítására:

A javaslatban felsoroljuk a racionális keretek között fejleszthető épületszerkezeteket, és fejlesztési módjukat.

Egyedi számítások, tanácsadás

Miután elkészült az energetikai számítás a tanúsítványhoz, igen precíz becslésekkel lehet élni az egyes korszerűsítések megtérülését illetően. Gyakorlatilag pontosan meg lehet állapítani, hogy egy hőszigetelés hány százalék megtakarítást eredményez a fogyasztásban. Ez az érték összevethető a beruházási költséggel, ami alapján meghatározható a megtérülési idő. Gyakori kérdés például, hogy hány centi vastag homlokzati hőszigetelést alkalmazzunk; többek között ez is egyértelműen megállapítható a számítások alapján. Ha igényt tart energetikai tanácsadási szolgáltatásunkra, jelezze nekünk, és küldünk egyedi árajánlatot a feladatra!