Az Európai Unió a világ második legnagyobb energiafogyasztója az Egyesült Államok után, azonban energiafelhasználásának felét importált energiahordozókból fedezi. A közösség az energiaproblémák megoldása során az ellátásbiztonság növelésére, a versenyképesség megőrzésére, ugyanakkor a természeti környezet megóvására is törekszik. Az ellátásbiztonság növelésére viszonylag korlátozott az eszköztárunk, viszont a kereslet visszafogása és a felhasználási hatékonyság növelése érdekében számos erőfeszítést tudunk tenni. Az uniós közösség energiafogyasztásának kb. 40 %-a kerül felhasználásra a lakossági és szolgáltatói szektorban, így ennek a területnek a célbavétele kézenfekvő, egy itt véghez vitt csökkentés könnyebben megvalósítható, mint az ipari fogyasztás területén. A közös célok eléréséhez igazodnak az egyes nemzeti tervek, így a magyar is. Magyarország megújuló energia hasznosítási cselekvési terve, a Nemzeti Energiastratégia 2030 és a Nemzeti Energiahatékonysági Cselekvési Terv olyan írott dokumentumok, amik az európai normatívákkal összhangban készítik elő az elkövetkező évek fejlesztéseit és az ehhez adható pályázati támogatásokat.
Az energetikai tanúsítvány és a minősítési rendszer bevezetése a lakossági energiafelhasználás mérséklésének egyik legfontosabb eszköze. Az energiahatékonyság ismerete fontos szempont az ingatlan kiválasztása során, amelyet objektív, könnyen értelmezhető eszközzel segít az energetikai besorolás rendszere. A budapesti ingatlanállomány nagyon változatos, az energetikai tanúsítvány szinte szükségszerű a megfontolt vásárlói döntés meghozásához.
Az energetikai minősítési rendszer célja, hogy közérthető módon illusztrálja az ingatlanok energiahatékonyságát. Az energetikai besorolási osztály segítségével eltérő ingatlanok is objektív módon hasonlíthatók össze egymással. Az energetikai tanúsítvány nem a fogyasztás (rezsiköltség) mérése alapján értékel, hanem minden lakásba ugyanazt az "átlagos" elképzelt fogyasztót helyezi el, az energiafogyasztást táblázatos értékekkel kalkulálja ki. A rendszer így biztosítja azt, hogy ugyanolyan szempontok alapján értékeljük az összes építményt, amely független az adott lakó fogyasztási szokásaitól, vagy a készítő mérnök személyes véleményétől.
A közel nulla energiaigény követelményszintje 2024-től minden új épületre vonatkozik. Ennek keretében egy háromszintű energetikai követelményrendszer hatályos, amely az épületszerkezetek, az egész épület hőszigeteltsége, és a gépészeti rendszerek szintjein is meghatározza a minimálisan elérendő energiahatékonysági értékeket.
A közelmúltban olyan egységes módszer került kidolgozásra az épületenergetikai számításokhoz, amely megbízhatóan modellezi az épületek energia-folyamatait, részletesen figyelembe véve a helyi adottságokat és a konkrét épület tulajdonságait. Magyarországon a 9/2023. (V. 25.) ÉKM rendelettel emelték jogerőre ezt a számítási módszert, minden tanúsító mérnök e szerint dolgozik. A számítások minden részletét leírja a jogszabály, így az energiatanúsítvány egységes tartalommal és formátumban készül, független attól, mely vállalkozó készíti. Fontos, hogy kötelező az ingatlan helyszíni felmérése, illetve készítő mérnöknek rendelkeznie kell tanúsítói jogosultsággal is.
A közel nulla energiaigény követelményszintje 2024-től minden új épületre vonatkozik, azaz az épületek csak akkor kaphatnak használatbavételi engedélyt, ha az energetikai elvárások teljesülnek. Abban az esetben, ha Ön a közelmúltban új épületet épített, a használatbavételi bejelentéshez kapcsolódóan előírják az energiatanúsítvány elkészíttetését. Ilyenkor helyszíni szemlét is tartunk, de a saját mérések mellett a kiviteli terveket is felhasználva dolgozunk. Ha új építéshez kéri munkánkat, vegye fel velünk a kapcsolatot, hogy egyedi árajánlatot adhassunk!
Számos energiahatékonysági pályázati program fut az EU és a Magyar Állam támogatásával, amelyek keretében vissza nem térítendő támogatás igényelhető. Ha Ön üzemeltető vagy tulajdonos, és épületével indulni szeretne Otthon Melege Programon vagy más GINOP, VEKOP, KEOP, ZBR, RRF pályázaton, várjuk megkeresését! Vállalkozásunk szakmailag felkészült bármely épületenergetikai pályázat koordinálására.
Ha szolgáltatásunkkal, vagy az energetikai tanúsítvánnyal kapcsolatban szeretne kérdezni, ne habozzon hívni minket telefonon!
Hétfő-péntek 8-18 hHa munkaidőn kívül keres minket, írjon üzenetet, a következő munkanapon első dolgunk lesz válaszolni rá!
A megrendelést hétvégén is elküldheti a megrendelő űrlap segítségével. Bár telefonon csak munkaidőben ér el minket, az űrlap segítségével megrendelt munkákat hétfőn reggel azonnal kezeljük, ütemezzük, visszaigazoljuk. Ha SOS szüksége van a munkánkra, akkor kérjük munkaidőben keressen fel minket telefonon, hogy egyeztethessük, mikor tudunk kimenni Önhöz a lehető leghamarabb.